Hortobágyi Egyházközség

Az oklevelek szerint Hortobágy pusztán félszáznál több Árpád-kori falu volt (több templomos), melyek a tatár és török időkben elpusztultak. A puszta életében a II. világháború után jelentős változás történt; meghirdették a puszta feltörésének programját és megindult a betelepedés. A mai község területét 1966-ban választották le Balmazújvárosról. Ágfay Antal tiszafüredi plébános 1988-ban a híres „Kilenclyukú” híd közelében mementóként egy keresztet állított annak a több, mint hétezer ember emlékére, akiket az 1950-es évek diktatórikus rendszere (1950-1953 közt) „osztályidegenként” a Hortobágyra száműzött. 2000. szeptember hó 2-án Bosák Nándor megyés püspök és Bölcskei Gusztáv debreceni református püspök egy felépítendő ökumenikus templom alapkövét helyezték el. – A szentmise iskolakápolnában van. Hortobágy puszta nemzeti park, s mint Európa egyetlen ilyen jellegű pusztája, a világörökség része.